Zhoršuje klimatizace alergie?

Alergické komplikace znepříjemňují život mnoha lidem a především jarní období přináší i nepříjemné zhoršení alergických respiračních příznaků. Klimatizační zařízení ve vašem interiéru aktivně pracují se vzduchem, který je i nositelem alergenů. Můžete se tedy ptát, zda zhoršuje klimatizace alergické symptomy tím, že alergeny jednoduše roznáší po domově.

Proč opět kýchám?

Alergie jsou imunitní reakcí organismu na běžně se vyskytující látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky se nazývají alergeny a mohou být různého druhu, jako například pyl rostlin, prach, plísně nebo srst zvířat. Všudypřítomné kvetoucí rostliny a stromy se na jaře probouzejí k životu a produkují mnoho alergenů. U lidí citlivých na tyto látky jsou výsledkem fyziologické projevy jako je kýchání, kašel nebo svědění sliznic nosu, krku a očí.

Alergie však nejsou způsobené jen vlivem sezónních alergenů. Zdroje alergií byste našli ve velkém množství i ve svých domácnostech, přičemž si je ani nemusíte uvědomovat. Zmiňované plísně, prach nebo srst domácích zvířat, to všechno jsou alergeny, které kolují v našich příbytcích celoročně bez ohledu na sezónnost.

Na povrchu tepelného výměníku klimatizace během ochlazování vzduchu kondenzuje vlhkost a tvoří se voda, která následně odtéká odvodem. U běžných klimatizací po odtečení zůstává v jednotce zbytková voda a vzniká tak riziko tvorby plísní.

Když zohledníme úlohu klimatizace a množství alergenů v domácnosti, už z podstaty jejího fungování vyplývá, že běžná klimatizace může alergické projevy zhoršovat. Navíc, někteří lidé mohou zpozorovat zhoršení příznaků po jejím zapnutí a klást si otázku, zda existuje dokonce alergie na samotné klimatizace.

Měli by se alergici vyhýbat klimatizacím?

Zmíněná rizika zhoršení alergických komplikací však hrozí u klimatizací, které nedisponují technologiemi k eliminaci alergenů a samočištění vnitřních částí. Rozdíly v tomtu ohledu mohou být mezi jednotlivými výrobci zásadní. Pokud vás trápí alergické těžkosti, neznamená to, že nemůžete v domácnosti používat klimatizaci. Pokud zvolíte výrobce, který nabízí zařízení se zřetelem na zdraví, mohou se vaše alergické projevy i zlepšit.

Klimatizace Hisense jsou koncipované s ohledem na vaše zdraví jako jednou z hlavních priorit. Naše klimatizace od třídy Easy až po nejvyšší řadu Energy PRO Plus obsahují funkce a vlastnosti, které v rámci péče o čistý vzduch zohledňují i alergie a dráždivé částice zachytávají, případně je zcela eliminují.

Technologie HI-NANO

Tato technologie byla vyvinutá společností Hisense. HI-NANO je druhem účinného plazma ionizátoru. Generuje účinné dvojité iony s vysokou koncentrací až do 1 milionu/cm³. Generátor produkuje dva druhy ionů – pozitivní a negativní. Tyto iony se potom používají k inaktivaci (znefunkčnění) virů a bakterií.

Technologie HI-NANO od společnosti Hisense byla certifikovaná společností Texcell, globální výzkumnou organizací, jako účinná technologie pro inhibici (snížení aktivity) koronaviru SARS-CoV-2 s inhibiční mírou až 93,54% v průběhu dvou hodin.

Díky silné produkci ionů dokáže technologie HI-NANO účinně eliminovat také více něž 99% virů H1N1 do dvou hodin.

Výhody HI-NANO technologie:

  • Vysoká účinnost: HI-NANO uvolňuje dvakrát až třikrát víc ionů v porovnání  s běžnými generátory ionů. Byla ověřená účinnost odstraňování virů na úrovni 90% za jednu hodinu a až 99% za dvě hodiny.
  • Bezpečnost a šetrnost: Produkuje jen polovinu ozonu (0,007 mg/m³) v porovnání s běžnými generátory ionů, takže je šetrná k životnímu prostředí.
  • Odolnost: Generátor ionů HI-NANO si dokáže udržet vysokou kvalitu výkonu po dobu až 20 let.

Touto technologií jsou vybavené modelové řady klimatizací Hisense New Energy a Energy PRO Plus.

hi-nano

Filtrace 4v1 a uhlíkový filtr

Další účinnou zbraní v boji proti alergenům představuje Filtrace 4v1. Čtyři různé filtry pomáhají eliminovat nečistoty, alergeny a bakterie v ovzduší. 

Filtr se stříbrnými částicemi efektivně likviduje bakterie, plísně a viry.

Katechinový filtr pomáhá neutralizovat zápachy a odstraňovat nečistoty z ovzduší. Tento filtr je vyrobený z extraktů zeleného čaje a má antioxidační a antibakteriální vlastnosti. Pomáhá odstraňovat nepříjemné pachy a snižuje množství bakterií a virů ve vzduchu.

HEPA filtr je účinný při zachytávání mikroskopických částic a alergenů, zabezpečuje tak zdravý a čistý vzduch.

Vitamín C filtr vypouští do ovzduší vitamín C, čímž zabraňuje ztrátě vlhkosti v pokožce a pomáhá ji udržovat zdravou a hydratovanou. 

Navíc je dostupný též filtr s aktivním uhlím. Skládá se z uhlíkového lůžka obaleného materiálem v podobě síťoviny. Tento filtr odstraňuje plynné sloučeniny ze vzduchu. Molekuly jako jsou pachy a těkavé organické sloučeniny jsou velmi malé a proklouznou přes běžný vzduchový filtr. Filtry s aktivním uhlím tyto molekuly účinně zachytávají.

V modelových řadách Energy je filtrace 4v1 dostupná jako standard a v řadě Comfort jako volitelná možnost výbavy.

Funkce samočištění

Jakoukoli sofistikovanou technologii k eliminaci mikroorganismů a alergenů ve vzduchu budete mít k dispozici, důležitou zůstává též čistota vnitřních částí klimatizační jednotky. Nahromaděné nečistoty jako je prach či mastnota na výměnících jsou půdou pro zdraví škodlivé mikroorganismy a alergeny.

samocistenie

Proto mají všechny naše modelové řady klimatizací funkci, která používá patentovanou technologii samočištícího systému Self-Clean. Tento systém účinně eliminuje nečistoty uvnitř jednotky využitím prudké změny teploty a jejich následným odplavením.

Při aktivaci samočistícího cyklu se teplota v jednotce rychle sníží a na vnitřních výparnících se vytvoří námraza. Tato námraza oddělí částečky prachu od struktur výparníků. Potom následuje režim rozmrazení, který odplaví nečistoty pryč z jednotky.

Tato technologie je velmi efektivní při čištění klimatizace a minimalizuje množství prachu a plísní, které se významně podílejí na vzniku alergických komplikací.

Vysoušení výměníků – funkce proti tvorbě plísní

Po vypnutí klimatizace ventilátor 30 sekund vysouší zkondenzovanou vodu ve vnitřní jednotce a tím zabraňuje tvorbě plísní. Touto jednoduchou, ale důmyslnou funkcí, efektivně zabraňujeme v klimatizacích Hisense plísním, protože právě stojící vlhkost je důležitým faktorem při jejich tvorbě. Tento podstatný detail je mnohými výrobci přehlížený, ale u Hisense klimatizací je základní výbavou všech modelů.

Antibakteriální povrch výměníků

Klimatizace Hisense jsou vybavené antibakteriálním povrchem výměníků. Tato úprava pomáhá zabránit růstu a šíření bakterií a jiných mikroorganismů uvnitř klimatizačního zařízení.

i-feel

Nezapomínejte na čištění

V neposlední řadě můžete snížit množství alergenů v domácnosti pravidelným čištěním prachového filtru vaší klimatizace. Je to jednoduché. Filtr stačí vyjmout z jednotky a nečistoty odstranit buď vysavačem nebo při intenzivnějším znečištění umýt vodou o teplotě do 40 °C. Ujistěte se však, že před vložením prachového filtru zpět do jednotky je zcela suchý.

Rozdíl dělají technologie

Klimatizace Hisense spojují více technologií, díky kterým se mohou vaše alergické projevy zmírnit, protože zabezpečují čistý filtrovaný vzduch a výrazně sníží množství alergenů v interiéru. Technologie HI-NANO pomocí účinného plazma ionizátoru zneškodní viry a bakterie v ovzduší, filtrace 4v1 zachytí všechny nežádoucí částice včetně alergenů a pachů, funkce samočištění a automatického vysoušení výměníků znamená klimatizační jednotku bez plísní a antibakteriální povrch výměníků dále neutralizuje bakterie.

Z hlediska alergií je tedy podstatným rozdílem to, zda využíváte zastaralé klimatizační zařízení nebo nové pokrokové klimatizace vybavené funkcemi, které nejen zabraňují proudění alergenů v interiéru, ale navíc je zachytávají pomocí technologicky vyspělých filtrů a funkcí.

Samozřejmě ani úvahy o alergii na samotné klimatizace nejsou na místě. Alergizující jsou jen alergeny rozháněné klimatizacemi, které nemají vybavení na jejich zachycení. Pokud zhoršení vašich respiračních příznaků způsobuje chladný vzduch, je vhodné upravit směr jeho proudění, s čímž pomáhá i funkce AI Smart. Vyhodnocuje, kde se v místnosti nacházíte a aktivně upravuje směr chladného vzduchu tak, aby se vám vyhýbal.

Pokud Vás trápí alergie, rozhodněte se pro klimatizace Hisense s množstvím technologií, které zajišťují čistý vzduch s výrazně sníženým množstvím dráždivých alergenů, bakterií a virů.

Súvisiace novinky

Takto by měla vypadat předpříprava na instalaci klimatizace.

Takto by měla vypadat předpříprava na instalaci klimatizace.

Klimatizace, resp. příprava na její instalaci, je zejména v nových bytech či domech téměř samozřejmostí. Co předinstalační příprava zahrnuje, kdo ji může instalovat a v jakých případech není nutná? Čtěte dále. Předpříprava na klimatizaci Předpříprava klimatizace se...