Takto by měla vypadat předpříprava na instalaci klimatizace.

Klimatizace, resp. příprava na její instalaci, je zejména v nových bytech či domech téměř samozřejmostí. Co předinstalační příprava zahrnuje, kdo ji může instalovat a v jakých případech není nutná? Čtěte dále.

Předpříprava na klimatizaci

Předpříprava klimatizace se může značně lišit v závislosti na různých modelech i konkrétních značkách klimatizací. Předpříprava vypadá zcela jinak při instalaci klimatizace s venkovní jednotkou a při použití modelu bez ní. Zcela samostatnou kapitolou je instalace podlahové klimatizace nebo předpříprava pro instalaci tzv. systému Multisplit. Při stavbě nové budovy je vhodné rozmyslet si, kde chcete klimatizaci v budoucnu mít, a předpřípravu provést včas. Předinstalace klimatizace bývá součástí většiny projektů moderních domů.

Předpříprava na klimatizaci v novostavbě

Před koupí novostavby si ověřte, zda je v ceně vámi zvoleného standardu zahrnuta předinstalace pro klimatizaci a zda ji lze v případě potřeby objednat. Pokud například chcete mít klimatizaci na východní i západní straně bytu nebo domu, je dobré na to myslet včas a nechat si předinstalovat klimatizaci do několika místností.

Předpříprava na klimatizaci ve starším bytě nebo domě

Ve starších (a neizolovaných) budovách je klimatizace jediným východiskem z horkého pekla, v němž se v létě mění interiér některých domů a bytů. Pokud bydlíte ve starším domě nebo bytě, neobtěžujte se s přípravou klimatizace předem. Nejlepším postupem je nechat si situaci posoudit technikem při předinstalační prohlídce a navrhnout řešení vedení potrubí, přívodu elektřiny, uchycení jednotky a další.

Instalace předpřípravy na klimatizaci

Na co můžete myslet při stavbě domu, abyste se vyhnuli zásadním stavebním úpravám před instalací samotné klimatizace? Do místa, kde má být klimatizace umístěna, musíte vést elektrický kabel a v ideálním případě i samostatný jistič ve skříni.

Pokud již víte, jakou klimatizační jednotku zvolíte, připravte si měděné potrubí a elektrický kabel pro propojení mezi venkovní a vnitřní jednotkou. Kromě toho musí mít každá vnitřní jednotka připravenou trubku pro odvod kondenzátu.

Někteří lidé si také připraví podpůrný systém na fasádu pro montáž venkovní jednotky nebo k jednotce přivedou kabeláž, aby mohla komunikovat i s budoucím systémem SMART HOME. Opět však doporučujeme, abyste si klimatizační jednotku vybrali předem a technik vám nejlépe poradí, jakou přípravu je třeba pro konkrétní model provést. Cena předpřípravy pro klimatizaci je individuální a vždy se počítá podle podmínek v budově a množství použitého materiálu.

Súvisiace novinky